Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 04.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица: Вежби за оформување на телото: работни активности во училница - изложба

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат правилно  и координирано да ги изведуваат движењата со рацете, нозете и другите делови на телото  

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: учениците правилно, сообразено со одредено барање да ги изведуваат движењата на рацете, нозете и другите делови на телото; да се ориентираат во просторот според себе: лево – десно, горе - долу; развивање на координацијата на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА:  детски цртежи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Работни активности во училница, уредување на паното во училницата - изложба

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. Работни активности во училница, уредување на паното во училницата – изложба:

   - подигање на прсти, клекнување, дигање на раце . . .

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра ,,Следи го гласот,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 06.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Игри од забавен карактер: Лета, лета ...

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата на горните екстремитети;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Лета, лета,,

 - поттикнување на учениците за придржување на правилата за игра

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Лета, лета,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Постројување  воедна и две редици

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 07.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица: Вежби за развој на градниот кош: дување балони

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат за правилно завземање адекватна положба за изведување на вежбите со дување на балони; да го развиваат капацитетот на градниот кош;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: учениците правилно да завземаат адекватна положба за изведување на вежбите со дување на балони сообразено со одреден ритам; развивање на капацитетот на градниот кош

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Демонстрирање на вежбите за развој на градниот кош: дување балони

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. Вежби за развој на градниот кош:

   - дување балони

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра ,,Вака, така деца мили,,

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 11.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Вежби за скокање: скокање од место (топ-нозе); скокање со затрчување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно скокање со затрчување и скокање од место

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, снаодливост, издржливост, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на скокалниот зглоб, мускулите на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на спртност при скокање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - движење во круг (одење, трчање)

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

   2. Демонстрирање на скокање со затрчување и скокање од место со двете нозе – поттикнување на учениците за правилно изведување на движењата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

     1. Скокање од место:

   - скокање од место (топ-нозе);

   - скокање со затрчување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра: Скриен предмет

 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 13.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Игри од забавен карактер: ден и ноќ

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата на горните екстремитети;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Ден и ноќ,,

 - поттикнување на учениците за придржување на правилата за игра

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Ден и ноќ,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Постројување  во една и две редици

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 19.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица: Вежби за стапалата: Џинови и џуџиња                            ;                         

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со вежбите за нозете и стапалата и да научат правилно да ги изведуваат; да стекнат знаења за значењето на оваа вежба во правилниот развој на телото;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: учениците правилно, сообразено со одреден ритам и на одредено барање да ги изведуваат вежбите за нозете и стапалата; развивање на координацијата на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 20’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Џинови и џуџиња,, демонстрирање на вежбата

    - стекнување знаења за значењето на оваа вежба во правилниот развој на телото

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 10’

      1. Работа во групи:

   - прва група џуџиња

   - втора група џинови – правилно изведување на движењата

промена на учениците во групите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

  Игра ,,Волк и јаре,,