ОКТОМВРИ
Подготовки
<< СЕПТЕМВРИ ОСТАНАТИ >>
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:01.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Правилно трчање со промена на правецот на движењето: право, цик-цак (лево-десно)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно трчање со промена на правецот на движењето: право, цик-цак (лево-десно)
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Изведување на вежбите за оформување на телото
- Правилно трчање со промена на правецот на движењето на даден знак:
- право,
- цик-цак (лево-десно)
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Ноќ и ден ,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:05.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Правилно трчање со промена на правецот на движењето: полукружно и кружно;
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно трчање со промена на правецот на движењето: полукружно и кружно;
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Изведување на вежбите за оформување на телото
Правилно трчање со промена на правецот на движењето на даден знак:
- полукружно
- кружно;
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Лета, лета ,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:06.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Увежбување на правилно трчање со промена на правецот на движењето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за елементите на природните движења; да го увежбаат правилното трчање со промена на правецот на движењето: право, цик-цак (лево-десно), полукружно, кружно
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Изведување на вежбите за оформување на телото
Правилно трчање со промена на правецот на движењето на даден знак (полигон):
- право
- цик-цак (лево-десно)
- полукружно
- кружно;
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Волкот и јарето ,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:08.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Совладување на техниката на низок и висок старт
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја запознаат и совладаат техниката на низок и висок старт
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; успешно да ја поврзуваат експолозивноста на долните екстремитети при низок старт со брзо трчање
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Изведување на вежбите за оформување на телото
- Совладување на техниката на низок и висок старт:
- демонстрација
- совладување на техниката на низок старт со брзо трчање
- совладување на техниката на висок старт
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Совладување на основната техника на низок и висок старт - ев. листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Рефлексна игра ,,Лета, лета,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:12.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Брзо трчање 20 метри (мерење на време)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја совладаат техниката на низок старт и брзо трчање, да ја совладаат техниката на поврзување на експолозивноста на долните екстремитети и нискиот старт со поголема брзина во трчањето
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Изведување на вежбите за оформување на телото
2. Вежби со:
- совладување на основната техника на низок старт
- брзо трчање на 20м од низок старт
- брзо трчање 20 метри (мерење на време)
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
брзо трчање 20 метри (мерење на време) - евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:13.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Вреднување: брзо трчање до 20 метри (мерење на време)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за техниката на низок старт и брзо трчање, правилно да го поврзуваат нискиот старт со трчањето и да постигнуваат поголема брзина при трчањето
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност
|
функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Изведување на вежбите за оформување на телото
2. Вежби со:
- брзо трчање на 20м од низок старт
- брзо трчање 20 метри (мерење на време)
- Вреднување: брзо трчање до 20 метри со мерење на време
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
брзо трчање 20 метри (мерење на време) - евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Балончето се надува,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:15.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Совладување на штафетно трчање
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да совладуваат нови елементи од основите на атлетиката; да ја запознаат и совладаат техниката на штафетно трчање
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината, соработката и помагањето
|
функционални: учениците правилно да ја изведуваат техниката на штафетно трчање; да го координираат своето трчање со трчањето на другарчињата и правилно да ја додаваат палката
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Изведување на вежбите за оформување на телото
2. Запознавање со техниката на штафетно трчање
- увежбување на техниката на додавање на палка
- штафетно трчање
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Волкот и јарето,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:19.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Штафетни игри
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за елементите од основите на атлетиката; да ја совладуваат техниката на штафетно трчање
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината, соработката и помагањето
|
функционални: учениците правилно да ја изведуваат техниката на штафетно трчање; да го координираат своето трчање со трчањето на другарчињата и правилно да ја додаваат палката
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Изведување на вежбите за оформување на телото
Штафетни игри со одење и трчање
- штафетно одење со додавање на палка
- штафетно трчање
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра ,,Лета, лета,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:20.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Атлетика
|
Наставна единица: Истрајно трчање до 200 метри
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и усовршат елементите на трчањето како природно движење, да ја совладаат техниката на истрајно трчање; да трчаат истрајно со умерено и засилено темпо
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност
|
функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
Изведување на вежби со:
- постројување ( во една и две редици)
- одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
- трчање и потскокнување
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Изведување на вежбите за оформување на телото
- Вежби со трчање:
- совладување на техниката на висок старт и истрајно трчање
- трчање со определување темпо при трчањето
- совладување на техниката на истрајно трчање до 200м
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Истрајно трчање до 200м - евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Рефлексна игра ,,Ден и ноќ,,
|
|
Предмет: Физичко образование
|
Дата:22.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Игри, излети и пешачења
|
Наставна единица: Есенски излет во непосредната околина - совладување на патека
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги усовршат елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно и истрајно одење; подобрување на кондицијата и успешно совладување на предвидената патека
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; еколошка свест
|
функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- дестинација - брегот на Охридското езеро - до мостот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Есенски излет во непосредната околина - совладување на патека до 3км
- Краток престој на определената дестинација
- Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Истрајно одење
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Да ја оставиме природата чиста - да си го понесеме отпадот со себе
|
|
|