Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:01.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единицаЗошто ни се потребни вежбите за правилен физички развој?

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со местото и улогата на вежбите за за правилен физички развој во физичкото и здравствено образование за развојот на моторичките способности, мускулната маса и севкупниот правилен физички и психички развој на ученикот

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални: воочување на придобивките од редовната примена на вежбите за за правилен физички развој; подобрување на општата локомоторна способност, силата и координацијата на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Зошто ни се потребни вежбите за правилен физички развој? - насочен разговор.

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Придобивки од редовно изведување на вежбите за правилен физички развој (дискусија за секоја од наведените цели):

  • да се развива физички со вежби и игри;
  • да ја подобрува основната физичка подготовка на локомоторниот апарат;
  • да го обликува телото;
  • да го држи правилно телото;
  • да се поставува правилно во организациони форми;
  • да ги развива: силата, координацијата на движењата; координацијата во просторот;
  • да ја развива општата локомоторна способност во просторот;

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Договор за потребна спортска опрема

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:03.09.2010

Одд:IV 3        

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:  Позитивни постигнувања на учениците кои редовно учествуваат во наставата по физичко и здравствено образование

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со местото и улогата на физичкото и здравствено образование во развојот на моторичките способности, мускулната маса и севкупниот правилен физички и психички развој на ученикот

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални:   воочување на придобивките од редовното учествување во наставата по физичко и здравствено образование; запознавање со дисциплината и редот на часовите потребни за целосна реализација на целите и задачите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

         1. Воведен дел на часот:

            Зошто е потребно да се учествува на часовите по физичко образование? - насочен разговор.

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Постигнувањата на учениците по физичко и здравствено образование перманентно ќе се подобруваат преку изведување на:

-          вежбите со постројување, одење, трчање и потскокнување - разговор

-          вежбите за правилен физички развој и подготовка

-          вежбите од наставните теми атлетика, гимнастика и ритмика

-          танците, спортските игри,игри, излетите и пешачењата

Разговор за наведените содржини и користа од спортувањето за правилниот физички развој

-          Изведување на вежбите за оформување на телото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Договор за потребна спортска опрема

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:07.09.2010

Одд:IV 3        

Наставна тема:   Основи на танците

Наставна единица:  Правилно држење на телото; деформитети од неправилно држење на телото

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со значењето на правилното држење на телото во правилниот физички развој на ученикот; да се запознаат со деформитетите кои можат да настанат од неправилно држење на телото  

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

 

функционални: учениците да ги воочуваат придобивките од правилното држење на телото; да го држат правилно телото во сите положби: седење, стоење, движење (одење и трчање) за да ги избегнат деформитетите кои можат да настанат од неправилно држење на телото;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

         1. Воведен дел на часот:

            Како стојам, седам, одам трчам? - демонстрација.

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Правилно држење на телото при

-           седење

-           стоење

-           движење (одење и трчање)  - учебник, слики

Деформитети од неправилно држење на телото:

-          кифоза

-          сколиоза - учебник, слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Танцување со придружбан на музика

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:10.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Вежби  и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:    Поставување и движење на учениците во: две и во четири врсти; во колона по еден, по двајца  и по четворица;

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да научат да се постројуваат и движат во две и во четири врсти; во колона по еден, по двајца и по четворица; да се движат организирано на даден знак  запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење 

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се постават и движат  во две и во четири врсти. во колона по еден, по двајца и по четворица запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Постројување во:

-          две и во четири врсти;

-          во колона по еден, по двајца и по четворица;

-          движење во  две колони на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување и движење на даден знак, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:14.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Вежби  и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:   Увежбување на поставување и движење на учениците во: две и во четири врсти; во колона по еден, по двајца и по четворица

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ги повторат и увежбаат стекнатите знаења за постројување во  две и во четири врсти; во колона по еден, по двајца и по четворица; да се движат организирано на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се постават и движат  во две и во четири врсти. во колона по еден, по двајца и по четворица запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување на вежбите за оформување на телото

Постројување во:

-          две и во четири врсти;

-          во колона по еден, по двајца и по четворица;

-          движење во  две колони на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување и движење на даден знак, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:15.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица: Увежбување на вртење во место, на лево и  на десно; вртење налевокруг (вртење за 180°);

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења правилно вртење на лева и десна страна и налевокруг (за 180°) на зададена наредба од наставникот

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координација во просторот

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една колона  на повик запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување и вртење во лево и десно и налевокруг (за 180°)

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење

    - трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување на вежбите за оформување на телото

 Поставување на учениците во една  колона на повик по висина:

-          вртење во лево

-          вртење на десно

-          вртење налевокруг (вртење за 180°)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:17.09.2010

Одд:  IV 3         

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:   Вежби за правилен развој на вратот, рамениот појас и рацете

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за  вратот, рамениот појас и рацете и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за  вратот, рамениот појас  и рацете; да ја подобрат општата локомоторна способност, силата и координацијата на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите за оформување на телото, со посебно внимание на вежбите за вратот, рамениот појас и рацете:

-          правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

-          запознавање со користа од правилното изведување на  вежбите за вратот, рамениот појас и рацете во правилниот развој на одрдените делови од телото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за рамениот појас

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:21.09.2010

Одд:  IV 3         

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица: Вежби за развивање на мускулите на стомакот и грбот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за развивање на мускулите на стомакот и грбот и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за развивање на мускулите на стомакот и грбот; да ја подобрат општата локомоторна способност, силата и координацијата на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите за оформување на телото, со посебно внимание на вежбите за развивање на мускулите на стомакот и грбот:

-          правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

-          запознавање со користа од правилното изведување на  вежбите за  развивање на мускулите на стомакот и грбот во правилниот развој на одрдените делови од телото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:22.09.2010

Одд:  IV 3         

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:   Вежби за нозе

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за  нозете и нивното значење за правилно оформување и развој на долните екстремитети

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за  нозете; да ја подобрат општата локомоторна способност, силата и координацијата на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите за оформување на телото, со посебно внимание на вежбите за  нозете:

-          правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

-          запознавање со користа од правилното изведување на  вежбите за нозете за правилниот развој на долните екстремитети

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:24.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:   Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка

Наставна единица:   Вежби за истегнување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за истегнување на телото и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за истегнување на телото; развивање на мускулатурата на телото и големите мускулни групи; развивање на координацијата на телото - рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.     Изведување на вежбите за оформување со посебно внимание на вежбите за истегнување на телото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:28.09.2010

Одд:  IV3        

Наставна тема:   Игри, излети и пешачења

Наставна единица:  Есенски излет во природа

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги усовршат елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно и истрајно одење; подобрување на кондицијата и успешно совладување на предвидената патека

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; еколошка свест

функционални:   Јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - дестинација - брегот на Охридското езеро - до мостот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Есенски излет во непосредната околина - совладување на патека до 3км
  2. Краток престој на определената дестинација
  3. Игра ,,Волкот и јарето,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Истрајно одење

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да ја оставиме природата чиста - да си го понесеме отпадот со себе

 

Предмет:      Физичко образование

Дата:29.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема: Атлетика

Наставна единица:  Атлетика (атлетски стадион поим)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да совладуваат термини од областа на атлетиката - атлетски стадион; да се запознаат со атлетските дисциплини кои се изведуваат на  атлетскиот стадион

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците да препознаваат и идентификуваат  атлетски стадион; да ги набројуваат атлетските дисциплини кои се изведуваат на  атлетскиот стадион

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- каков спорт следиме на телевизија, место каде се изведува натпреварот - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Атлетски стадион - поим

-          разгледување на слики - разговор

-          поделба на атлетскиот стадион според атлетските дисциплини кои се изведуваат

  1.  Атлетски дисциплини кои се изведуваат на  атлетскиот стадион:

-          трчање (100, 200, 400, 1 500, 3 000, 5 000, 10 000 метри)

-          скокање (височина, височина со мотка, далечина, троскок)

-          фрлање (ѓуле, диск, копје)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,