Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:03.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување
  • лазење во одреден правец
  • лазење околу предмети во колона
  • лазење со провлекување низ жив тунел

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:15.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Елементарни игри со лазење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Елементарни игри со лазење
  • лазење во одреден правец
  • лазење околу предмети во колона
  • лазење со провлекување низ жив тунел

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:17.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Качување и слегување по скали (рипстол)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да стекнат нови знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на правилно качување и слегување на рипстол

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација при качување и слегување; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Како треба правилно да се качуваме и слегуваме?
  • качување и слегување по рипстол

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Качување и слегување - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:19.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да стекнат нови знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација притркалање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Како треба правилно да се тркаламе?
  • тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Тркалање - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:22.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација притркалање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина:
  • тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина
  • тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Тркалање - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:24.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Клацкалица на грб и на стомак

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да стекнат нови знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на нишање на телото на грб и на стомак по рамна површина - клацкалица

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на стомачната и грбната мускулатура; подобрување на координацијата; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Клацкалица на грб и на стомак
  • клацкалица на грб
  • клацкалица на стомак

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Клацкалица на грб и на стомак - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:26.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тркалање по наведната површина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја совладаат и усовршат техниката на тркалање по наведната површина

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација притркалање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина:
  • тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина
  • тркалање преку надолжна оска на телото по наведната површина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Тркалање - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:29.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Клацкалица на грб и на стомак

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на нишање на телото на грб и на стомак по рамна површина - клацкалица

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на стомачната и грбната мускулатура; подобрување на координацијата; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  • постројување ( во една и две редици)
  • одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  • трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Клацкалица на грб и на стомак
  • клацкалица на грб
  • клацкалица на стомак

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Клацкалица на грб и на стомак - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува ,,