Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                           ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:04.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скокање од место во далечина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место во далечина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место во далечина:

           - скокање од одредено место - линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во далечина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:06.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скокови со затрчување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање во далечина со затрчување

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - подобрување на координацијата на затрчувањето со одразот и доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокови во далечина со затрчување:

-           скокање од одредено место - линија

-           скокање со затрчување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање во далечина со затрчување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:07.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Доскокнување - скок во длабочина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место во длабочина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место - скок во длабочина:

-           скокање од одредено место - линија

-           скокање во далечина со затрчување

-           скок во длабочина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во длабочина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:11.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Доскокнување - скок во длабочина - увежбување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место во длабочина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место - скок во длабочина:

-           скокање од одредено место - линија

-           скокање во далечина со затрчување

-           скок во длабочина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во длабочина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:13.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Да скокаме во височина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место во височина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место - скок во височина:

-           скокање од одредено место - линија во далечина

-           скокање во длабочина

-           скок во височина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во височина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:14.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скокање - увежбување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место и со затрчување, во далечина, длабочина и височина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место и со затрчување:

-           скокање од одредено место - линија во далечина (и со затрчување)

-           скокање во длабочина

-           скок во височина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во далечина, длабочина и височина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:18.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Вреднување: скок од место,скок во длабочина,скок со затрчување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за  елементите на природните движења и техниката на правилно скокање од место и со затрчување, во далечина и длабочина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање - вреднување:

-           скокање од одредено место - линија во далечина

-           скокање со затрчување во далечина 

-           скокање во длабочина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место  и со затрчување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:20.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Што е тоа лазење?- лазење на разни начини

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на правилно лазење

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Што е тоа лазење?- лазење на разни начини

-           лазење низ жив тунел

-           лазење во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Лазење на разни начини

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:21.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Вежби за лазење на различен терен

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Лазење на разни начини по различен терен

-           лазење низ жив тунел

-           лазење во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Лазење на разни начини

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,