Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:02.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:   Работата е услов за егзистенција

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ја осознаат потребата од работење како услов за егзистенција на семејството; да  стекнат пошироки знаења за професиите и работата на членовите на потесното семејство

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги идентификуваат професиите на своите родители и  потребата од работење како услов за егзистенција на семејството; да ги надминуваат родовите стереотипи во врска со занимањата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што работаат моите родители - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       I   Тековни потреби во семејството за егзистенција:

  • кои потреби треба да се задоволат во семејството и домот (храна, облека, затоплување на домот)
  • сметки кои родителите ги плаќаат секој месец (струја, вода, ѓубретарина)

       II   Работата е услов за егзистенција (дискусија):

  • како родителите обезбедуваат материјални средства за подмирување на трошоците за егзистенција (плата)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: Што сакам да бидам кога ќе пораснам; дали има ,,машки и женски,, професии

 
 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:04.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:    Соседи и пријатели

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со значењето на соседите и пријателите за семејството, функционирањето  на семејството и околината врз основа на соседските и пријателските врски 

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да ги  почитуваат  соседите и пријателите

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат врските помеѓу членовите на семејството и луѓето кои не опкружуваат или со кои се дружиме: соседи, пријатели

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каде живеам, кои луѓе живеат во моето опкружување - разговор (предзнаења на учениците)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Соседи на моето семејство

1.       Пријатели  на моето семејство, разгледување на семејни албуми и дискусија:

какви односи имаме со луѓето од нашето опкружување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: каков сум јас како сосед и пријател

 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:05.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:    Мојот дом

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимите куќа и стан, организацијата на просторот во домот, просториите, нивната намена и функција

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; да ги почитуваат правилата на однесување и живеење во куќа или стан;

    -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да го воочуваат и почитуваат редот во домот, да ги воочуваат, препознаваат и именуваат просториите во домот и нивната намена

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Во што се наоѓа мојот дом? (куќа, зграда) - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Куќа, стан - каде е сместен мојот дом

  • запознавање со просториите во домот (ходник, тоалет, дневна соба, детска соба, кујна, шпајз)
  • намена на просториите во домот

         Разговор - кое е моето омилено катче во домот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на хамер со просториите во домот

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:09.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Односи во семејството

Наставна единица:   Што правам во слободно време

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  се запознаат со начинот на кој може да се организира и исполни слободното време со различни активности кои ќе бидат корисни за физичката, психичката и  здравствената состојба на учениците

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

функционални: - учениците самостојно да го организираат и осмислат своето слободно време; да откриваат, воочуваат и идентификуваат активности со кои поефикасно ќе го организираат и правилно искористат слободното време;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- што правам во текот на еден ден - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Како ми е организиран еден ден - наставно ливче
  2. Како си го организирам своето слободно време - индивидуално наведување на активности

    - читање на наведените активности и дискусија за тоа колку тие се правилно избрани и не се штетни за здравјето на ученикот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: предлог хоби како активност со која ќе го исполнеме слободното време

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:11.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица: Грижа и заштита во мојот дом

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за значењето на одржувањето на хигиената во домот; за потенцијалните опасности од неправилната употреба на апаратите; опасностите од елементарните непогоди земјотрес, поплава, пожар; да научат како да се заштитат од нив;

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање на чувство на одговорност кон својата безбедност и безбедноста на другите во домот; одговорност, доследност, хигиенски навики

функционални: -да го воочуваат и идентификуваат начинот на кој треба правилно да се ракува со апаратите за домаќинство; во случај на елементарна непогода да побараат помош на телефоните од пожарна, полиција и прва помош; активно да се вклучат  во организирањето на активностите за одржување на хигиената во домот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Што имам во вреќичката (интерактивна игра):

  • секој од учениците извлекува слика на еден електричен апарат од вреќичката, ја објаснува неговата намена, каква опасност претставува за безбедноста во домот ако неправилно се употребува и како треба правилно да се ракува со него за да не дојде до тоа
  • апаратот го става во групата апарати кои се карактеристични за одредена просторија (апарати во собата за дневен престој, апарати во спалната, детската соба, бањата)
  • сите ученици апаратот го запишуваат во табела во графата за одредената просторија во кој се среќава апаратот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.     Хигиена во домот (дискусија):

  • зошто е потребно одржувањето на хигиената
  • кои се последиците од неодржување на хигиената (болести)
  • кој од членовите во семејството треба да се грижи за одржувањето на хигиената во домот

1.        Работа во групи:

          I група - прибор за одржување на хигиена во домот (набројување на приборот)

          II група - средства за одржување на хигиена (набројување на средствата)

          III група -апарати за одржување на хигиена во домот (набројување на апаратите)

2.        Запознавање со елементарните непогоди:

       a)   пожар, поплава, земјотрес:

  • причини за настанување
  • препознавање на земјотрес - активности за заштита
  • опасности за безбедноста кои се последица од пожарот, поплавата
  • помош може да пружи пожарната екипа тел 193, полиција тел. 192, прва помош 194

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Учениците ги поставуваат извлечените слики на електричните апарати во моделот на куќичка во онаа просторија во која тие се наоѓаат

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:12.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:    Здраво живеење во семејството

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат сознанија за значењето на правилната и редовна исхрана како најважен елемент во зачувување на здравјето на човекот; да се запознаат со навиките (одржување лична хигиена) и обврските кои помагаат во одржувањето на здравјето,

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; стекнување на хигиенски навики и навики за правилна исхрана и заштита на здравјето

функционални: -да ја воочуваат  и идентификуваат потребата од  одржување на личната хигиена, хигиената во домот, правилната исхрана и движењето и активностите; активно да се вклучат  во организирањето на активностите за одржување и заштита на здравјето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Зошто е потребно одржувањето на хигиената во домот -повторување                                    

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

     Како треба да се грижиме и да го одржуваме здравјето (дискусија):

  • кои се последиците од неодржување на хигиената (болести)
  • правилна исхрана
  • движење и активности во природа
  • правилно облекување според временските услови

     Пирамида на исхрана - работа во групи:

                   I група - житарици и тестенини  - кои се основа на пирамидата на исхрана             

                   II група - зеленчукови и овошни плодови

                   III група - месо и млеко, месни и млечни производи

                   IV група - шеќери

  • илустрација и сечење на илустрираните намирници

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Лепење на израбитените намирници од групите на модел од пирамида - изработка на пирамида на исхрана

 
 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:16.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:       Хигиена, заболувања и заштита

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат сознанија за значењето на здравјето за човекот; да се запознаат со навиките и обврските кои помагаат во одржувањето на здравјето (одржување на личната хигиена); да се запознаат со најчестите заболувања и начинот на заштита од истите

воспитни:  - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; стекнување на хигиенски навики и навики за заштита на здравјето

функционални: -да ја воочуваат  и идентификуваат потребата од  одржување на личната хигиена, правилната исхрана, движењето и активностите; активно да се вклучат  во активностите за одржување и заштита на здравјето: вакцинации и систематски прегледи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  - Зошто е потребно одржувањето на хигиената во домот -повторување                                       - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Како треба да се грижиме и да го одржуваме здравјето (дискусија):

  • кои се последиците од неодржување на хигиената (болести)
  • правилно облекување според временските услови
  • правилна исхрана
  • движење и активности во природа

2.       Лекарски прегледи:

  • лекарски прегледи кога сме болни
  • редовни лекарски прегледи (заби)
  • систематски прегледи
  • вакцинации

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рагледување на здравствена книшка - каде се забележуваат систематските прегледи и примените вакцини

 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:18.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:   Повторување на темата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за домот и семејството; одржувањето на хигиената во домот; потенцијалните опасности од неправилната употреба на апаратите; одржувањето на личната хигиена и грижата за здравјето

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање на чувство на одговорност кон своето здравје, безбедност и безбедноста на другите во домот; одговорност, доследност, хигиенски навики

функционални: да ја идентификуваат куќата или станот како дом на семејството; членовите, соседите и пријателите на семејството; бракот како основа за формирање на семејство, предци, потомци; работата како услов за егзистенција; редовно да ја одржуваат личната хигиена

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- што научивме за домот и семејството (набројување на наставните единици) - насочен разговор 

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Работа во групи - квиз прашања

  • учениците се натпреваруваат во квиз за наставната тема преку одговарање на прашања со целосен одговор, со дополнување, препознавање и именување; 
  • секој точен одговор носи поени, 
  • победник е онаа група која собрала најмногу поени

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Прогласување на победниците

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:19.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Односи во семејството

Наставна единица:   Контролни прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за наставната тема ,,Односи во семејството,,

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; развивање на почит кон членовите на семејството, другарчињата

функционални: да можат стекнатите знаења писмено да ги изразат; да се развијат во вредни и уредни ученици кои ќе го почитуваат семејството, семејните односи, ќе знаат да си го организираат своето слободно време и ќе се грижат за своето здравје и безбедност

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- што се научивме за домот и семејството - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за тест

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Делење на тестовите

           2. Разгледување на задачите - разговор за начините на кои треба да се

                 работи тестот

           3. Самостојна работа врз задачите на тестот                

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа

 
   

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:26.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Мојот роден крај

Наставна единица:     Општината во која живеам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  стекнат знаења за општината во која живеат: да ја именуваат, да ги запознаат поважните институции кои работат во неа за таа да функционира и градоначалникот како раководител на општината

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење

функционални: - да ја именуваат општината во која живеат; да ги воочуваат и идентификува-ат поважните установи и објекти во местото на живеење, поважните институции кои работат во општината и  градоначалникот како раководител на општината

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- дали знаеме кој е градоначалник на нашиот град, каква функција има - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Општина - поим

  • кои населби и села влегуваат во општина Охрид

(извадок од веб страницата на општина Охрид  http://www.ohrid.gov.mk/ )

2.       Поважни институции кои работат во општината за таа да функционира:

  • снабдување со вода
  • одржување на хигиена
  • заштита на шумите и сл.

3.       Градоначалникот како раководител на општината

  • Составување на план на табла

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Какви промени би направил во мојот град за да го направам поубав - дискусија

 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:28.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:  Моето потесно семејство

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата и функционирањето на семејството, да  стекнат знаења за членовите на потесното семејство и нивната функција во домот; да се запознаат со  различни видови семејно живеење

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги идентификуваат членовите на потесното семејство; да го воочуваат местото и улогата на секој од нив во домот; да ги почитуваат родителите и куќниот ред во домот и семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кој живее во мојот дом - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       I  Видови семејно живеење:

  • претставување со множества од страна на секој ученинк:

       II Дискусија:

  • за што се грижат и што ни обезбедуваат нашите родители
  • како ние им возвраќаме за тоа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија:Како ќе бидат поделени обврските во различните видови семејно живеење

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:29.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Односи во семејството

Наставна единица:   Родители, брак, раѓање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимите брак, раѓање, предци, потомци; да ја осознаат крвната врска меѓу членовите на пошироката фамилија, нивната взаемна поврзаност и соживот

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да разликуваат и идентификуваат предци и потомци; да ги воочуваат потомците како плод на љубовта на родителите; бракот како заедничко живеење на родителите и да ги идентификуваат врските со останатите членови на фамилијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Колку години имам, кога сум роден,  - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       I  Родители, брак раѓање - разгледување семејни албуми:

  • веселба при стапување на родителите во брак
  • принова во семејството
  • слики на децата кога биле бебиња и од нивното детство

      II Предци и потомци:

  • кои се моите предци: семејно стебло(баби, дедовци, прабаби, прадедовци

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Колективна изработка на семејно стебло (баби, дедовци, родители, вујко, стрико, тетка) - хамер, поставување на паното во училницата

 
 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:23.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Мојот роден крај

Наставна единица:    Мојот роден крај

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  стекнат знаења за родниот крај како место во кое се родиле и живеат; да се запознаат со организацијата на животот на луѓето кои живеат во родниот крај, промената на изгледот и изградбата на објекти во местото на живеење

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење

функционални: -да го откриваат, воочуваат и идентификуваат родниот крај како место во кое се родиле и живеат;  да ги идентификуваат поважните установи и објекти во местото на живеење; промените во местото на живеење - изградба, урбанизација и тн.

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каде живеам? - секој од учениците да ја каже својата адреса и да ја објасни местоположбата на домот во однос на некој специфичен јавен објект во местото на живеење

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Роден крај - поим

  • зошто Охрид би го нарекол свој роден крај

           2. Карактеристики на градот (градби - стари и нови)

           3. Охрид - како туристички центар

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на прашања кои се однесуваат на местото на живеење и усно одговарање на истите - работа во парови

 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:25.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Мојот роден крај

Наставна единица:     Легенди за родното место

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со легендите и преданијата кои луѓето ги раскажале за родниот крај и ги пренесувале од генерација на генерација

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат  легендите и преданијата кои луѓето ги раскажале за родниот крај и ги пренесувале од генерација на генерација за да си го објаснат потеклото на имињата на локалитетите и природните објекти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кое е старото име на Охрид, дали знаеме како Охрид го добил своето име? - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Читање легенди и преданија:

  • како Охрид го добил своето име
  • како настанало Охридското Езеро
  • зошто изворите се наречени Билјанини извори
  • како Св. Наум го изградил својот манастир

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Разговор - легенди и преданија што ги слушнале и знаат учениците

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:26.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Мојот роден крај

Наставна единица:     Општината во која живеам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  стекнат знаења за општината во која живеат: да ја именуваат, да ги запознаат поважните институции кои работат во неа за таа да функционира и градоначалникот како раководител на општината

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење

функционални: - да ја именуваат општината во која живеат; да ги воочуваат и идентификува-ат поважните установи и објекти во местото на живеење, поважните институции кои работат во општината и  градоначалникот како раководител на општината

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- дали знаеме кој е градоначалник на нашиот град, каква функција има - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Општина - поим

  • кои населби и села влегуваат во општина Охрид

(извадок од веб страницата на општина Охрид  http://www.ohrid.gov.mk/ )

2.       Поважни институции кои работат во општината за таа да функционира:

  • снабдување со вода
  • одржување на хигиена
  • заштита на шумите и сл.

3.       Градоначалникот како раководител на општината

  • Составување на план на табла

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Какви промени би направил во мојот град за да го направам поубав - дискусија

 
 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:30.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Мојот роден крај

Наставна единица:     Мојот крај има минато и традиција

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со минатото и традицијата на својата заедница и на другите заедници во родниот крај и татковината

воспитни:   - развивање на чувство на припадност кон родниот крај и патриотски чувства; развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење; развивање на почит и толеранција кон другите заедници во родниот крај и татковината

функционални: -да воочуваат и идентификуваат поважни историски настани и личности од минатото на родниот крај; да идентификуваат пари и монети како обележје на еден историски период и како симбол на својата татковина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што знаеме за минатото на нашата земја? - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.        Од минатото на нашата земја:

  • поважни настани
  • значајни ликови

2.        Пари, монети

  • монетите како обележје на едно минато време

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на прашања кои се однесуваат на минатото на татковината и усно одговарање на истите - работа во парови