Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

останато

Подготовки 

 
 
 

Предмет:  Музичко образование

Дата:28.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:     Музичка писменост

Наставна единица:  Примена на нотите сол, ми и ла /17/

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за тоналните функции на тоновите ми, сол и ла; нивното место на петолинието; обележување, читање и ритмизирање на тоновите со ноти со различни траења

воспитни - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

-навики за правилно слушање и изведување на тоновите од тонската скала

функционални: да ги воочуваат, идентификуваат, читаат,  тактираат и обележуваат тоновите ми, сол и ла; да ги пеат забележани со ноти во петолиние со пригодни вежби

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде ги забележуваме тоновите сол, ми и ла на петолинието -  бележење на  тоновите - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник стр.17

  1. Читање на тоновите сол, ми и ла во играта ,,Ринге, ринге Раја,,
  2. Воочување на траењата на нотите - вршење корекции во вежбата
  3. Вежби со ритмизирање на играта со неутрален слог
  4. Пеење на играта со тонови и тактирање
  5. Пеење на играта со текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно бележење на тоновите ми, сол, ла на петолиние, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Играње и пеење на играта со мелодија и текст

 

Предмет:    Музичко образование

Дата:29.10.2010

Одд:  IV3        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    Слушање мзика-Џузепе Верди “Аида” /18/

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да ги доживеат содржината и карактерот на композицијата, елементите на музичкиот израз и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање навики за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови и вклучување во различни музички активности

функционални: да воочуваат и идентификуваат вокално - инструментална музика, да ги воочуваат елементите од кои е изградена композицијата и да го воочуваат темпото во кое таа се изведува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. каква композиција претставува маршот; маршеви кои сме ги работеле? - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција-ЦД
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата
  • темпо со кое се изведува
  • какво расположение буди музиката
  • запознавање со труба

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање и илустрација на слушаната композиција

 
 
 

Предмет:   Музичко образование

Дата:03.03.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:      Пеење

Наставна единица:    Пеење песна “Кокиче” /42/

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со песнта како творба од богатото творештво на песни за деца, да научат да ја пеат - слухово и да ја  свират со ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово, истата да ја пеат, тактираат,да ја читаат нејзината мелодија забележана со пригодни симболи, да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кое годишно време ни доаѓа - кои се весниците на пролетта? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песничката
  2. Анализа на текстот-кои елементи во текстот на песната се карактеристични
  3. Ритмичко пеење на песната со неутрален слог
  4. Мелодиско пеење на песната со тактирање
  5. Пеење на песничката со мелодија и текст  и свирење со ДМИ

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната  со тонови и текст- свирење со ДМИ

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно ,по групи и индивидуално

 

Предмет:           Музичко образование

Дата:08.04.2011

Одд:  IV3        

Наставна тема:       Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица: ,,Серенада,,- свирење со ДМИ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да запознаат со песната, да научат истата да ја пеат и свират со детски музички инструменти

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слуШање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната- слухово, истата да ја пеат, тактираат, да ја читаат нејзината мелодија забележана со ноти, да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што е серенада? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Серенада,,
  2. Читање на ритамот забележан со ноти
  3. Ритмичко пеење на песната со неутрален слог и свирење со ДМИ

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Свирење на песната со ДМИ

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Свирење на песничката колективно, по групи и индивидуално

 
 

Предмет:   Музичко образование

Дата:14.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:       Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица:      ДМИ - Пееме и свириме по ноти

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за местото на тоновите сол, ми и ла; вредноста на нотите во нотниот текст преку ритмичките вежби; да научат убаво да ги пеат, ритмизираат и свират со ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови

функционални: да го воочуваат и идентификуваат местото на тоновите сол, ми и ла во вежбите; вредноста на нотите во нотниот текст вежбите да ги пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

  1. распејување на учениците
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

  1. Подготовки за активноста
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:
  • дообјаснување или давање     дополнителни информации
  • Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Запознавање со вежбите
  • име, тонови, вредности на нотите, такт
  • тактирање со неутрален слог и со текст
  1. Свирење на вежбите со ДМИ -   колективно, во помали групи и индивидуално

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Избираме најдобар пеач и свирач - пеење и свирење на вежбите индивидуално