Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >>  

 
 
 

Предмет:   Физичко образование

Дата:02.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:  Постројување во колона по двајца

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во колона по двајца; да научат да се редат еден зад друг во две колони и да научат да се движат организирано во колона на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во колона по двајца запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една редица)
  •     одење
  •     трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Постројување во колона по двајца (од редица)
  •              движење во колона на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување во колона по двајца на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:04.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:  Прошетка - движење во колона по двајца

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за постројување во колона по двајца; постројување еден зад друг во две колони и  организирано  движење во колона на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, организирано да се движат со одреден ритам и темпо во колона по двајца запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.     Која локација во близина на училиштето им е најпријатна на учениците за посета и престој - договарање на дестинацијата на која ќе се оди на прошетка
  2.     истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Постројување во колона по двајца (од редица)
  2. Прошетка - движење во колона по двајца до одредената дестинација со умерено темпо и одржување на растојанието при движење     
  3. Игра ,,Ден и ноќ,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување во колона по двајца на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Враќање во училиште после изведената прошетка

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:05.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:  Вежби за рамениот појас

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за рамениот појас и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за рамениот појас ; развивање на мускулатурата на рамениот појас и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите, со посебно внимание на вежбите за рамениот појас
  • правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за рамениот појас

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:09.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:  Движење во редица, колона и круг

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се подредуваат во редица и колона; да научат да се движат организирано  во редица  фронтално и  во колона  во круг на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во редица и во колона, запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.        Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една редица и колона)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Движење во редица, колона и круг
  •              постројување во  редица и колона 
  •              движење во  редица и колона на даден знак (фронтално и во круг)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување и движење во редица и колона

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Моето место е празно,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:11.09.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тест на одење и трчање - дијагностицирање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги прошират и утврдат знаењата за елементите на природните движења одење и трчање; совладување на техниката на правилното одење и трчање

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални:    Јакнење на долните екстремитети и подобрување на мускулатурата и координација на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една  редица и колона)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тест на одење и трчање - дијагностицирање
  • одење по рамна површина - дијагностицирање
  • трчање по рамна површина - дијагностицирање
  • како правилно се оди и трча - демонстрација

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Одење по стеснета површина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Штафетна игра со одење

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:16.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:  Застанување во две редици - увежбување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ги повторат и увежбаат стекнатите знаења за постројување во две редици; да се движат организирано во две редици - фронтално на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во две редици запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Постројување во две редици
  •              движење во  две редици на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување во две редици на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Штафетна игра со трчање

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:18.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:  Застанување во две колони - увежбување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ги повторат и увежбаат стекнатите знаења за постројување во две колони; да се движат организирано во две колони на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во две колони запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Постројување во две колони
  •              движење во  две колони на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Постројување во две колони на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:19.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:  Вежби за рацете и рамениот појас

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за вежбите за рацете и рамениот појас и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за рацете и рамениот појас ; развивање на мускулатурата на рамениот појас и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите, со посебно внимание на вежбите за рацете и рамениот појас
  • правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за рацете и рамениот појас

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:23.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:  Вежби за трупот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за трупот и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за трупот ; развивање на мускулатурата на трупот и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Изведување на вежби со:
  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите со посебно внимание на вежбите за трупот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за трупот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:25.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:  Вежби сообразени со ритамот на детски песни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да стекнат знаења за ритмичко изведување на вежбите за оформување на телото во придружба на музика; да стекнат знаења за елементи од ритмичките игри и правилното и ритмичко движење на телото и екстремитетите

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците да можат самостојно да изведуваат композиција од ритмички движења со телото во придружба на музика;  правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите; развивање на координацијата на телото и движењата-рамнотежа;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Изведување на вежбите со придружба на музика
  •        правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања сообразено со одреден ритам и темпо

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Изведување на вежби  сообразени со ритамот на детски песни

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:26.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Одење по права линија напред, назад и во страна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги усвојат елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно одење 

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални:   Јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Одење по права линија напред, назад и во страна
  •  правилно одење
  •  одење по права линија напред
  • одење по права линија назад
  • одење по права линија во страна
  • комбинирано одење на даден знак

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Одење по права линија напред, назад и во страна

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рефлексна игра ,,Ден и ноќ,,